Mar
2018

Jauno talantu piesaiste. Metodes. Atalgojums

title

Ar jauniešu piesaistes projektiem aktīvi strādājam jau kopš 2010. gada, līdz ar to neiztrūkstoša ir arī mūsu dalība augstskolu karjeras dienās un citos uz jauniešu auditoriju vērstos projektos.

Viens no lielākajiem pasākumiem arī daudziem no jums ir Rīgas Tehniskās universitātes organizētā Karjeras diena, kas šogad iekrita 1. martā. Jāsaka, tajā novērotais diezgan precīzi atspoguļo situāciju jauniešu darba tirgū kopumā.

Ar mazu smaida devu (bet, kā zināms, katrā jokā ir daļa patiesības), esam klasificējuši dažādas Karjeras dienas apmeklētāju grupas:

Mednieki

Visbiežāk viņi/-as izstādi apmeklē patstāvīgi vai divatā. Mednieki ir mērķtiecīgi, jau iepriekš izpētījuši izstādes katalogu, izlasījuši uzņēmumu aprakstus, plānā apvilkuši sev interesējošos uzņēmumus un sistemātiski katru no tiem apmeklē. Nekam daudz pa labi/ pa kreisi uzmanību nepievērš.

Atvērtie

Jaunieši, kuri vēl nav (vai ne līdz galam) definējuši savas spējas un karjeras mērķus, Karjeras dienu izmanto, lai uzzinātu visas iespējas. Var izskatīties apjukuši, it kā nezinātu, uz kuru pusi doties. Tomēr atvērti sarunai, dažkārt pat ir sagatavojuši CV un labprāt atstāj savu informāciju, lai saņemtu aktuālos piedāvājumus. Primāri uzmanību pievērš saturiskajam darba devēju piedāvājumam, un izklaides iespējas (loterijas, ēdieni) atstāj otrajā plānā kā patīkamu bonusu.

Baudītāji

Šķiet, viņu galvenais mērķis ir maksimāli izmantot visu pieejamo, vēlams – vairākkārt. Viņu tipiskie jautājumi ir “ko jūs varat piedāvāt?” un “vai jūs dodat konfektes?”. Visbiežāk pārvietojas skaļās kompānijās. Protams, jo  krāšņāks un bagātīgāks ir darba devēja stends, jo plašāku “baudītāju” auditoriju tas piesaistīs un labāk paliks atmiņā. Ļoti vērtīgi tam brīdim, kad baudītājs sāks nopietni izskatīt vakances.

Neredzamie 

Vismaz viņi gribētu tādi būt. Klusi un neuzkrītoši pārvietojas pa izstādi (visbiežāk vienatnē), izvairās no acu skatiena, par sarunu nemaz nerunājot. Ja uzņēmuma pārstāvis aizņemts, neuzkrītoši paņem stendā pieejamos materiālus un kārumus. Izstādē uzturas tiešām ilgi, telpu izstaigā vairākas reizes, nemainot taktiku. Mainīgais lielums ir tikai maisiņa apjoms.

Skeptiskie un laimes meklētāji

Mazskaitlīgas grupas. Skeptiskie zina savu unikalitāti un ir pilnīgi pārliecināti, ka darba tirgus neko viņiem atbilstošu nevar piedāvāt. Šeit svarīga ir padziļināta saruna, kas ļauj ielūkoties skeptiķa prasmēs un patiesajās karjeras vēlmēs. Dažkārt izrādās, ka ja ne 100%, tad vismaz daļēji atbilstoša pozīcija tomēr uzņēmumā ir pieejama! Savukārt laimes meklētāji jau strādā, un principā viss ir labi, tomēr, “ja piedāvāsiet par štuku lielāku algu, varam runāt”.

Iespējams, jums, kas arī ir piedalījušies šādos pasākumos, izveidojusies sava klasifikācija. Tomēr vienojošais elements mums visiem ir vēlme uzrunāt katru no šīm grupām – iekļūt mednieka plānā, ieinteresēt atvērtos, pievilināt baudītājus un iemānīt savu informāciju neredzamajam kabatā. Jo – nepārprotiet – neviena no šīm grupām nav laba vai slikta; atšķiras tikai to pieeja. Savu talantīgo nākotnes darbinieku varam atrast katrā no tām!

Tas nozīmē, ka atlases procesā viena veida taktika nestrādā, tai jābūt daudzveidīgai un pielāgotai dažādām mērķa grupām. Ja mednieki paši mērķtiecīgi meklēs sev interesējošā uzņēmuma vakances un labprāt atbildēs uz bezpersoniskiem chatbot jautājumiem, atvērtie var “nolūzt” jau otrajā interviju kārtā un izvēlēsies to, kas pirmais piedāvās “kaut ko interesantu”. Baudītājus vislabāk uzāķēs panākumu pilni uzņēmuma stāsti un vakanču reklāmas, kurās redzami bulciņu kalni birojā.

 

Atalgojums

Šobrīd Rīgā pilna laika darbam birojā jaunieši bez darba pieredzes (vien studiju prakses un atsevišķi īstermiņa darbi), bet labām angļu valodas zināšanām, pretendē uz atalgojumu, sākot no 450 – 500 eiro neto mēnesī. Ja gūta jau neliela, vismaz pusgadu ilga pieredze un izpratne par to, kā darba tirgus “darbojas” un kādas ir iespējas tajā, algas prasības strauji pieaug līdz aptuveni 700 eiro neto mēnesī.

Par motivējošu atalgojumu jauniešiem ar 1-2 gadu pieredzi un kādā specifiskā jomā apgūtām prasmēm un zināšanām, varam uzskatīt summu, sākot no 800 eiro neto mēnesī. Ja jaunietis/-e zina papildu svešvalodu un/ vai patstāvīgi spēj veikt konkrētas funkcijas profesijā (piemēram, rēķinu apstrāde, loģistikas dokumentācija, pārdošanas datu analītika vai cits), atalgojuma prasības sasniedz 1100 eiro neto mēnesī pat, ja darba pieredze ir vien pāris gadi.

 

Lai jums izdodas ieraudzīt, iepazīt un uzrunāt katru savu potenciālo darbinieku!

Lai pieteiktu Jauno talantu piesaistes projektu, lūdzu, sazinieties ar CVO Recruitment konsultantēm vai rakstiet uz info@cvor.lv