Dec
2014

Pašizziņas process profesionālajai attīstībai

title

„Kāds ir tavs vārds?” Koralīna vaicāja kaķim. „Es esmu Koralīna.” „Kaķiem nav vārdu,” tas atbildēja. „Nav?” vaicāja Koralīna. „Nē,” kaķis sacīja. „Cilvēkiem ir vārdi tāpēc, ka jūs nezināt, kas esat. Mēs zinām, kas esam, tāpēc mums vārdi nav vajadzīgi.” – Nīls Geimens – Personīgās attīstības pamatā ir pašizziņas process; tikai tad savu talantu un potenciālu varam pilnvērtīgi izmantot, ja esam tos apzinājuši. Lai nonāktu pie īstās atbildes, uzdodami pareizie jautājumi, tāpēc piedāvājam dažādu pasaules personīgās attīstības treneru izstrādātos pašizziņas jautājumus – esenci. Koncentrējamies uz tiem, kuri pamatā vērsti uz profesionālo attīstību. Personības dziļāko slāņu atklāšanai jautājumu saraksts ir krietni plašāks.

1. Kas tieši (viena īpašība, lieta) padara jūs īpašu? Visā pasaulē nav otras tādas personības kā jūs. Uz brīdi nedomājiet par to, kas neesat, kāds vēlaties kļūt vai ko citi no jums sagaida. Tā vietā koncentrējieties, lai atrastu īpašo sevī. Apziniet savu unikalitāti, cieniet to un izmantojiet savā ikdienā.

2. Kā jūs uztver līdzcilvēki? Vai cilvēki saskata jūsos to īpašo personību, kas esat? Vai novērtē jūsu unikālās spējas? Ja nē, kāpēc? Kā jūs to varat mainīt? Iespējams, atbilde rodama Henrija Longfelova teicienā: „Mēs sevi vērtējam pēc tā, ko uzskatām, ka spējam paveikt, kamēr citi – pēc tā, ko esam paveikuši.” Vai un kā ir iespējams savienot to personību, kas šobrīd esat, ar to, ko esat spējīgs paveikt?

3. Ko jūs darītu, ja nauda nebūtu šķērslis? Būtu romānu rakstnieks vai audzētu rozes? Pavadītu vairāk laika kopā ar ģimeni? Sapņojiet. Saglabājiet šo vīziju sevī un padomājiet, vai tiešām neko no šī nevarat īstenot jau šodien? Sperot kaut vienu soli tuvāk savam sapnim, tas būs arī solis tuvāk realitātei.

4. Ko jūs darāt šobrīd? Vienkāršs jautājums. Ja atbilde uz to ir saistīta ar atbildi uz iepriekšējo jautājumu, esat uz īstā ceļa. Ja atbildes ir krasi atšķirīgas, meklējiet ceļu, kas tās satuvina.

5. Par ko esat pateicīgs? Cik ilgi jums bija jādomā atbilde uz šo jautājumu? Ja tā nebija tūlītēja (ja uzreiz neiedomājāties par veselību, ģimeni, draugiem u.c.), jums būtu jāsāk attīstīt sevī pateicības attieksme.

6. Ja rīt būtu pasaules gals, vai jūs būtu apmierināts ar paveikto? Vai esat dzīvojis labu dzīvi? Kādas pēdas aiz sevis esat atstājis? Vai esat piedevis visiem pāridarītājiem un esat lūdzis piedošanu tiem, kuriem esat darījis sliktu?

7. Vai ir kāda filma, ko jūs varat skatīties vēl un vēlreiz, vai grāmata, ko lasāt daudzkārt? Cilvēka prāts reaģē uz stāstiem, kas ir tuvi un skar paša personību. Ja stāsts jūs aizskar, tas lielā mērā stāsta par jums pašu – uz ko jūs tiecaties savā dzīvē. Kas ir šis stāsts, ko jūs lasāt atkal un atkal?

8. Ja kāds nolemtu uzņemt filmu par jūsu dzīvi, kāda tā būtu? Katram ir savs stāsts; kāds ir jūsējais? Vai filmai būtu melodramatisks sižets vai tā būtu piepildīta ar pašnožēlu, vilšanos un dusmām, vai tas būtu stāsts par iekšēju mieru, laimi, prieku un mīlestību? Ja ar filmu esat apmierināts, turpiniet iesākto! Ja ne, atcerieties, ka nevienam nav iespējas doties atpakaļ, lai sāktu visu no jauna, bet ikkatram ir iespēja sākt jauno tagad un mainīt fimas beigas.

9. Vai jūs šodien esat labāks cilvēks par to, kas bijāt pirms gada vai 10 gadiem? Gluži aplami darām, salīdzinot savus sliktākos dzīves mirkļus ar labāko, ko redzam apkārt. Svarīgi ir mainīt atskaites punktu, koncentrējoties uz sevi, uz savu izaugsmi. Vai esmu citāds, nekā biju pirms gada? Ko esmu paveicis, kas ir mainījies manī pašā? Vai esat uz izaugsmes ceļa, stāvat uz vietas vai ejat atpakaļgaitā?

10. Kad pēdējoreiz esat bijis laipns pret otru un kādam palīdzējis? Kad uzsmaidījāt pretimnācējam vai palīdzējāt vecam cilvēkam? Kad aizdevāt kādam naudu, zinot, ka nekad to nedabūsiet atpakaļ? Labajam ir spirāles efekts.

11. Cik stundas dienā tērējat neproduktīvām darbībām kā piemēram TV skatīšanās, citu cilvēku profilu pētīšana sociālajos tīklos u.tml.? Un tagad pareiziniet šo skaitli ar 2,5 – tik gadus no savas dzīves jūs vienkārši izmetat. (Pieņemot, ka dzīves ilgums ir vidēji 80 gadi, un atņemot dzīves pirmos 20 gadus). Katram ir nepieciešams laiks nekā nedarīšanai, bet, vai šeit redzamais skaitlis jūs nebiedē? Līdzīgi varam arī aprēķināt laiku, ko pavadām kopā ar bērnu. Cik stundas dienā nepastarpināti veltāt savam bērnam? Sareiziniet stundu skaitu ar 0,75 (pieņemot, ka bērns pie vecākiem dzīvo līdz 18 gadu vecumam) – tik savas dzīves gadus patiesībā pavadāt kopā ar bērnu. Vai šis skaitlis jūs apmierina?

12. Kas notiktu, ja jūs zaudētu visu naudu? Mazliet panikas, bet no situācijas izkļūtu? Pārņemtu niknums, izmisums vai apjukums? Ja vien būsiet pārliecināts par savām spējām nopelnīt dažādās dzīves situācijās, kļūsiet pats par savas dzīves noteicēju.

13. Kas pamatā pieņem lēmumus jūsu dzīvē – jūs, dzīvesbiedrs, vecāki, vadītājs vai apstākļi? Arī šī atbilde norāda uz to, vai pats esat savas dzīves noteicējs. Diemžēl daudziem šķiet, ka vieglāk ir ļauties dzīves straumei un citu noteiktām vadlīnijām. Izziņas jautājumu sarakstu varam arvien paplašināt un iegūt jaunas atklāsmes. Sākot ar nu jau Latvijā episko “Kas es esmu?” un “Par ko es sevi mīlu?” līdz pat konkrētiem jautājumiem par šķēršļiem mērķu sasniegšanā.

Lai jums aizraujošs šis ceļš!