Jūl
2013

Ko darīt, ja uzsakot darbu saņemu pretpiedāvājumu?

Pretpiedavajums

Šo iesakām izlasīt, ja atrodaties kādā no darba maiņas procesa stadijām – neatkarīgi no tā, vai tikai plānojat meklēt jaunas iespējas vai jau piedalāties fināla pārrunās. Noderēs, jo situācijā ar pretpiedāvājumu var nonākt katrs.

Situācija: jūs izskatāt jaunas karjeras iespējas, sekmīgi piedalāties pārrunās, un galu galā pēc rūpīgas izvērtēšanas un pārdomām pieņemat jaunu darba piedāvājumu. Jauns dzīves pavērsiens, svaigi izaicinājumi, lielāks atalgojums un grandiozas ieceres. Nupat uzrakstīts atlūgums, un domās jau tiek kalti plāni jaunajā amatā. Tālāko iespējamo scenāriju ne katrs apzinās un apsver. Jūs tiekat uzaicināts uz sarunu ar personāla, uzņēmuma vai nodaļas vadītāju (vai visiem kopā), un tikšanās laikā atklājas, ka jūs esat ārkārtīgi vērtīgs, pat neaizstājams darbinieks, un jums aizejot, vadība raudās gaužas asaras. Tāpēc, lūk, lielāks atalgojums, varbūt jauns ērtāks krēsls vai pat darba auto (pretpiedāvājums). Tikai neaizejiet! Aizkustinājums mijas ar citām jaukām emocijām – re, kā mani novērtē, re, kāda man laba darba vieta. Skaidrs, ka palieku!

Should I stay or should I go?

Emociju uzplūdā gan der aizdomāties par to, kāpēc šāda situācija ir notikusi, kam tas ir izdevīgi, un kāpēc, lai saņemtu novērtējumu, labāku krēslu vai algas pielikumu, bija nepieciešams atlūgums?

Padomāsim kopīgi par iemesliem, kāpēc darba devēji izsaka pretpiedāvājumu un kādu tauriņa efektu tas var nest jums nākotnē.

  • Tā ir darba devēja spontāna reakcija un sava veida panika. Nav laika un vēlmes meklēt jaunu darbinieku, tas ir sarežģīti un prasa papildu resursus. Tāpēc nereti tiek izvēlēts vieglākais ceļš, piesolot lielāku algu vai citus labumus. Un lieta darīta! Glābšanas riņķis un resursu ietaupījums darba devēja acīs, kas bieži kļūst par pagaidu risinājumu. Jo ar šo gājienu darbinieks var nokļūt uz tā soliņa, kas tuvāk uzņēmuma izejai. Attiecības un savstarpēja uzticība nekad vairs nebūs tādas, kā bijušas. Ne velti sakām, ka gājēju nevajag aizturēt.
  • Darba devējs dod sev laiku jauna darbinieka atrašanai jūsu vietā, jo īpaši kvalificētu speciālistu deficīta gadījumā. Kamēr jūs priecājaties par esošā darba devēja novērtējumu un noraidāt labus karjeras piedāvājumus no      ārpuses, iespējams, personāla nodaļai jau ir dots rīkojums meklēt jūsu vietā jaunu speciālistu – lētāku un mazāk ambiciozu.
  • Vai tiešām tikai atalgojums? Tam, ka esat izskatījuši jaunas darba iespējas ir savi iemesli, kas tikai retos gadījumos ir atalgojuma jautājums (bieži vien atalgojums ir tikai fasāde – tas, ko pasakām skaļi, patiesībā domājot par gluži citiem iemesliem). Kāpēc sākotnēji atsaucāties potenciālā jaunā darba devēja zvanam un ieinteresējāties par jaunām iespējām? Kaut alga vienmēr ir bijis būtisks motivators, saknē parasti ir citi – nepietiekams novērtējums, stagnācija, haoss, kolektīvs, vadītājs u.c. Lai kas arī tas būtu, padomājiet, vai pretpiedāvājums no esošā darba devēja lielāka atalgojuma izskatā tiešām kompensē citus faktorus? Jo tie nemainīsies arī pēc algas pielikuma. Tāpēc ir vērts būt patiesiem vispirms jau pret sevi pašu un nonākt pie patiesajiem iemesliem, kāpēc apsvērāt domu par darba maiņu.
  • Šis stāsts par veidu, kā iegūts algas pielikums, pavadīs jūs vēl ilgi. Tas nav par konkrētiem panākumiem vai rezultātiem; tas ir par to, ka apsvērāt iespēju aiziet, tas ir par atpirkšanu. Vai nākamais algas pielikums vai paaugstinājums būs jāizcīna līdzīgā veidā?
  • Latvijas ierobežotajā tirgū burtiski visi viens otru pazīst. Iespējams, daudzas durvis jums var aizvērties tikai šī viena soļa dēļ, un jūsu vārds asociēsies ar neuzticamību.

Diemžēl Latvijā nav apkopota šāda veida statistika, bet ārzemju kolēģi apgalvo, ka vairums (minēti tiek pat 70-80%) speciālistu, kuri pieņēmuši pretpiedāvājumu, gada laikā no sava uzņēmuma tomēr aiziet. Vai nu pašu iniciatīvas vai uzteikuma rezultātā.

Bez šaubām, mēdz būt izņēmumi un labie stāsti. Bet mēs no savas puses vēlējāmies parādīt lietas no darba devēju skata punkta – informāciju, ko izvērtēt un likt aiz auss, lai nākotnē pieņemtu pareizos lēmumus!

Pirms sākat lūkoties pēc jaunām karjeras iespējām, iesakām vispirms izvērtēt esošo darba vietu un rast iespēju savas profesionālās attīstības iespējas un atalgojuma jautājumu, kā arī faktorus, kas darbā nepamierina, izrunāt esošajā darba vietā.

Godīga attieksme vienmēr ir labākā izvēle.
Lai jums izdodas!
Materiālā izmantota informācija un idejas no Alison Green, Gary Williams, Hal Reiter u.c.