Jan
2014

Personāla atlases laboratorija

title

Nupat veiksmīgi aizvadīta pirmā personāla atlases laboratorija – šī gada jaunums, kas izveidota kā tikšanās un pieredzes apmaiņas iespēja personāla atlases profesionāļiem. Kā atzina šajā jomā strādājošie/-ās, plašajā konferenču un semināru jūklī iegūstamās zināšanas ne vienmēr ir pielietojamas (tūlīt un tagad). Tāpēc šogad visa gada garumā regulāri tiksimies, lai runātu par patiesi būtisko, smeltos pieredzi no kolēģiem, gūtu praktiski izmantojamas idejas, meklētu, eksperimentētu un veidotu personāla atlases praksi Latvijā jaunā kvalitātes zīmē. Pirmajā tikšanās reizē pārrunājām darba tirgus attīstību un šī brīža kritiskos jautājumus:

  • Latvijas darba tirgus sašaurināšanās, kā rezultātā arvien grūtāk ir aizpildīt kvalificētu profesionāļu līmeņa vakances. Pieredzējuši profesionāļi tikai pie īpašiem apstākļiem ir gatavi izskatīt jaunus darba piedāvājumus; vienīgais izņēmums ir t.s. job-hoppers jeb „lēkātāji”, kuri raduši darbu mainīt turpat ik gadu. Aktivitāte un mainība pamatā ir sākotnējā līmeņa pozīcijās.
  • Vidējā un augstākā līmeņa profesionāļu grūtības iejusties jaunā darba vietā un pielāgoties citas organizācijas kultūrai, īpaši pēc ilgstošas pieredzes izteikti korporatīvās struktūrās.
  • Pārkvalifikācijas un adaptācijas programmu veidošana.
  • Pēctecības plānošana uzņēmumos – stūrakmens organizācijas ilgtermiņa izaugsmei. Ja talantu attīstības programmas no darbinieku puses šobrīd tiek uztvertas kā iespēja apgūt papildu zināšanas vai prasmes un saņemt lielāku atalgojumu, tad pēc būtības tām vajadzētu veidot darbinieku lojalitāti un sajūtu, ka viņi rūp uzņēmumam/ vadībai.
  • Samazinājies jauno vadītāju īpatsvars pēdējo 5 gadu laikā (kopš krīzes perioda). Laikā, kad tirgū veidojās salīdzinoši vairāk jaunu uzņēmumu, pieprasīta bija pieredzējušo vadītāju kompetence, kuriem uzņemoties citu kompāniju vadību, vieta atbrīvojās jaunajiem profesionāļiem. Tādējādi veidojās jauno vadītāju paaudze. Šobrīd šis process ir praktiski apstājies, tādējādi nākotnē paredzams talantīgu pieredzējušu vdītāju deficīts.
  • Arvien lielāka neatbilstība starp augstskolu absolventu prasmēm un darba tirgus prasībām. Piemēram, mārketinga speciālistiem viena no svarīgām kompetencēm ir ļoti labas Excel zināšanas un analītiskās prasmes, kas absolventiem ne vienmēr ir vajadzīgajā līmenī.

Personāla atlases laboratorija ir vieta, kur tikties dažādu jomu profesionāļiem, un jau pirmajā reizē mums bija iespēja pārliecināties, ka līdzīgi jautājumi rūp banku, ražošanas, vairum- un mazumtirdzniecības uzņēmumu, tāpat ārpakalpojumu un citu jomu uzņēmumu presonālvadības ekspertiem. Nākamajā tikšanās reizē veidosim trāpīgu, piesaistošu un mērķa auditorijai atbilstošu amata aprakstu un darba sludinājumu. Tas dažkārt šķiet tik vienkārši, ka neveltām tam pieteikami daudz uzmanības. Ja arī jūs vēlaties piedalīties, lūdzu, rakstiet uz info@cvor.lv. NB! Lai personāla atlases laboratorijā ieguvēji būtu visi, aicinām profesionāļus/-les, kuri darbojas pēc iespējas līdzīgā „spēles laukā” – biznesa vidē (komercsektors) un ir gatavi aktīvai komunikācijai, viedokļu apmaiņai un arī radošam darbam!