Mar
2014

Personāla atlases nozare Latvijā

Cik liels pēc jūsu aplēsēm ir personāla atlases tirgus Latvijā?

Par personāla atlases tirgus lielumu nav viennozīmīga vērtējuma; tas atkarīgs no izmantotajiem vērtēšanas kritērijiem. Nodarbinātības valsts aģentūras licence darbiekārtošanas pakalpojumu sniegšanai izsniegta aptuveni 100 uzņēmumiem, no kuriem vairums tomēr nodarbojas ar cilvēku vervēšanu darbam ārzemēs. Personāla atlasi vietējā tirgū veic ap 20 uzņēmumu, no kuriem katrs specializējas kādā vienā vai vairākās pakalpojumu grupās:

  • vadītāju atlase (Executive Search) un augstākā līmeņa profesionāļu piemeklēšana (Headhunting),
  • personāla atlase speciālistu pozīcijām, CV šķirošana u. tml.,
  • darbinieku nomas un algu aprēķina (payroll) pakalpojumi,
  • darba sludinājumu portāli un publiski pieejamo CV datubāzu uzturētāji.

 

Cik ir aktīvo tirgus dalībnieku? Kuri ir lielākie tirgus spēlētāji? Vienīgie objektīvie personāla atlases tirgus vērtēšanas kritēriji varētu būt atlases kompānijas apgrozījums, kas attiecināms tieši uz Latvijā īstenotiem personāla atlases projektiem, un realizēto projektu skaits un specifika jeb sarežģītības pakāpe. Ja apgrozījumā tiek ieskaitīti arī ieņēmumi no citiem reģioniem vai citiem pakalpojumiem, piemēram, par darbinieku nomu vai sniegtajām konsultācijām, vai maksa par datubāzes izmantošanu un sludinājumu publicēšanu, šādus datus salīdzināt nebūtu korekti. Vērtējot pēc 2012. gada apgrozījuma datiem, “CVO Recruitment Latvia” ir nozares vadošo uzņēmumu trijniekā. Jāpiebilst, ka augstākā līmeņa profesionāļu un vadītāju piemeklēšanas kompānijas Latvijā strādā atbilstoši pasaules praksei, un atlases projekta izmaksas ir 20 – 30 % apmērā no pozīcijas gada bruto atalgojuma.

Kā vērtējat konkurenci šajā jomā? Personāla atlases nozari kopumā varam vērtēt kā piesātinātu. Ar zināmu regularitāti vērojam jaunu, visbiežāk ārvalstu kompāniju mēģinājumus uzsākt darbību Latvijā, tomēr šobrīd to ir ļoti grūti izdarīt. Šajā jomā ārkārtīgi liela nozīme ir pieredzei un esošo klientu uzticībai, un iekšējām rekomendācijām, kas ir daudzu gadu darba rezultāts. Jaunienācēju praktiski vienīgā iespēja ienākt tirgū ir, startējot ar zemu cenu, kas parasti nozīmē darbības pārtraukšanu pāris gadu laikā.

Kā klājas Jūsu kompānijai? CVO Recruitment Baltijā darbojas jau 13. gadu, un stabila ir gan klientu uzticība, gan pieprasījums pēc mūsu pakalpojumiem. Papildus kvalificētu profesionāļu un vadītāju piesaistes pakalpojumiem pērn attīstījām talantu piesaistes programmu, kuras ietvaros šogad plānojam aizpildīt ap 180 jaunu darbavietu vairākos uzņēmumos. Vispieprasītākie pakalpojumi ir specializēta padziļināta tirgus izpēte vadošiem un šauras jomas amatu profiliem, kā arī atbalsts jauniem uzņēmumiem vai pārstāvniecībām, uzsākot darbību Latvijas tirgū, t.i. start-up projektos.

Publicēts laikrakstā Dienas Bizness 2014. gada 26. martā, žurnāliste Anda Asere. Skatiet arī raksta skenētu versiju šeit.