Curriculum Vitae (CV) ir dokuments, kurā atspoguļota informācija par Jūsu profesionālo pieredzi, izglītību un kompetencēm (prasmēm un spējām).
Tomēr tas ir ne tikai karjeras dokumentāls atspoguļojums; ar CV palīdzību Jums ir iespēja pozicionēt sevi darba tirgū un “pārdot” sevi potenciālajam darba devējam.
CV izveide
- Pirms ķerties pie CV rakstīšanas, būtiski saprast savu karjeras mērķi un kompetences.
- Būtiska ir struktūra. Uzskaitot darba vietas un izglītības iestādes, hronoloģiski sāciet ar pēdējo.
- Norādiet ne tikai pienākumus iepriekšējās darba vietās, bet vēl svarīgāk – savus profesionālos sasniegumus un panākumus.
- Ja darba pieredzes nav vai tā ir minimāla, akcentējiet kompetences, kas iegūtas studiju prakses laikā, vasaras darbos vai piedaloties organizāciju (nevalstisko, jauniešu vai tml.) darbā. Piemēram, oficianta darbs palīdz attīstīt komunikācijas prasmes, dalība kādā jauniešu klubiņā – organizatoriskās prasmes. Meklējiet savas stiprās puses un to sakritību ar prasībām darba sludinājumā!
- Detalizēti akcentējiet to informāciju, kas atbilst pozīcijai, uz kuru kandidējat.
- Ja jūsu darba pieredzē bijuši pārtraukumi, miniet to iemeslus (studijas, bērna kopšanas atvaļinājums).
- Veidojiet CV skaidru un pārskatāmu – melni burti uz baltas A4 lapas ir labākais risinājums. Izvēlieties viegli salasāmu šriftu (Arial, Times New Roman) un ar mēru izmantojiet teksta izcelšanas, pasvītrošanas vai iekrāsošanas opcijas.
- Vēlams būt lakoniskam/-ai, nepārsniedzot 2 lappuses.
- Vaļasprieku uzskaitīšanai pietiks ar pāris rindiņām.
- Pabeidzot rakstīt CV, iedomājieties, ka to jums nosūtījis kāds cits, un pārbaudiet to kā darba devējs, kurš izskata potenciālā kandidāta pieteikumu. Esiet kritisks/-a pret sevi!
- Palūdziet kādam pārbaudīt pareizrakstības un stila kļūdas.
- Ja pievienojat fotogrāfiju, atcerieties, ka tai jābūt biznesa videi atbilstošai teicamas kvalitātes portreta fotogrāfijai, kurā pozējat viens/-a!
Ja CV veidojat pirmo reizi, par paraugu varat izmantot kādu no interneta vidē pieejamām CV formām.
Papildus vēlams izskatīt arī savu profilu sociālajos tīklos, kā LinkedIn, Facebook, Draugiem vai one.lv. Publiski apskatāmi nepiedienīgi foto vai rupji komentāri var laupīt jums iespēju startēt nākamajās atlases kārtās.
Pieteikuma vēstule tiek rakstīta ar mērķi ieinteresēt darba devēju un parādīt sevi kā vislabāko potenciālo darbinieku.
- Pieteikuma vēstule jāadresē par atlasi atbildīgajai personai uzņēmumā (kas minēta darba sludinājumā). Tas izklausās tik vienkārši, ka dažkārt aizmirstas.
- Pieteikuma vēstule pielāgojama konkrētās vakances specifikai.
- Radiet darba devējā interesi ar jums satikties. Izceliet savas spējas un sasniegumus un paskaidrojiet, kā tie varētu būt noderīgi konkrētajam uzņēmumam. Šī ir pirmā iespēja parādīt, ka esat labāks/-a par citiem kandidātiem.
Pieteikumu plānošana
Intensīvi meklējot jaunu darbu, vēlams izveidot nelielu tabulu, kurā reģistrēt, kad, uz kādiem uzņēmumiem un kādām vakancēm esat sūtījis/-usi pieteikumu. Tas ļaus izvairīties no neveiklas situācijas, kad saņemot zvanu no potenciālā darba devēja, jums nav ne jausmas, par kādu vakanci ir runa.
Darba meklējumos
Aktīvi sūtot savu CV uz dažādiem uzņēmumiem, jābūt gatavam/-ai, ka jebkurā brīdī var zvanīt potenciālais darba devējs. To der atcerēties, atbildot uz nepazīstamiem telefona zvaniem – pieklājīgi, korekti. Mūsu ikdienas darbā ir ne mazums kuriozu ar kandidātiem, kuri, piemēram, atsūtītajā pieteikumā norādījuši mobilā telefona numuru, bet uz zvanu neatbild un īsziņā informē, ka svešus zvanus nepieņem.
Tāpat, ja zvanu saņemat nepiemērotā brīdī (piemēram, braucat trolejbusā), par garāku sarunu labāk vienoties citā – abpusēji ērtā brīdī, kad uz jautājumiem varēsiet atbildēt brīvi, nedomājot par papildus dzirdīgām ausīm.
Karjeras ceļvedis