Kā sevi veiksmīgi parādīt?
Sagatavošanās darba intervijai
Darba devējs, visticamāk, nepieņems jūs darbā, ja pilnīgi neko nezināsiet par uzņēmumu. Tādēļ jāsāk ar informācijas apkopošanu par kompāniju, tās produktiem, pakalpojumiem, tirgus pozīcijām, konkurentiem, attīstības iespējām…
Informācijas avoti: uzņēmuma mājas lapa, informācija drukātajos medijos, internetā, paziņas, kuri strādā uzņēmumā, klienti un sadarbības partneri, gada pārskats. Pēc iespējas apmeklējiet uzņēmuma klientu apkalpošanas centrus vai izpētiet produktu sortimentu veikala plauktā. Veidojiet savu viedokli un vērtējumu.
Ja darba meklējumos jums palīdz personāla atlases konsultanti, jautājumus par uzņēmumu, darba iespējām tajā un atlases procesu uzdodiet viņiem.
Pirms darba intervijas
- Iepriekš sagatavojiet atbildes uz darba intervijās visbiežāk uzdotajiem jautājumiem. Tas jums palīdzēs sniegt labi pārdomātas, nopietnas atbildes. Tradicionāli tie ir jautājumi par līdz šim sasniegto, par jūsu motivāciju uzsākt darbu konkrētajā uzņēmumā un pozīcijā, par jūsu vērtībām, kompetencēm un karjeras mērķiem. Vai jūsu vērtības ir saskaņā ar uzņēmumā definētajām un kā jūsu kompetences palīdzēs uzņēmuma attīstībā?
- Sagatavojiet arī savus jautājumus darba devējiem, piemēram, par pozīciju un tajā izvirzītajiem mērķiem. Izvairieties kā pirmos uzdot jautājumus par brīvdienām un darba samaksu.
- Ar draugiem vai ģimenē pārrunājiet, kāpēc jūs varētu būt atbilstošākais kandidāts/-e. Tā jūs sevi pozitīvi noskaņosiet gaidāmajai intervijai.
- Lai pārliecinātu intervētāju, ka jūs esat atbilstošākais speciālists, jums pašam/-i tam jātic. Daudzi kandidāti zaudē konkurentiem darba intervijās tikai tāpēc, ka nespēj paust ticību saviem spēkiem.
- Parūpējieties par labu pašsajūtu un veselīgu izskatu intervijas dienā. Kārtīgi izgulieties un pirms tikšanās izvairieties no gāzētu dzērienu lietošanas un saldi ķepīgiem ēdieniem, piemēram šokolādes. Lai vēders neburkšķ un kaklā nekņud.
- Nekavējiet! Lai tas nenotiktu, pārbaudiet, vai esat ieslēdzis modinātāju, noskaidrojiet uzņēmuma atrašanās vietu un iespēju tur nokļūt, ieplānojiet laiku iespējamiem sastrēgumiem. Tāpat vēlams neierasties ātrāk kā 15 minūtes pirms darba intervijas.
- Pirms dodieties intervijas telpā, nomierinieties. Lieti noderēs negāzēta ūdens malks un 3 kārtīgas ieelpas un izelpas.
- Neaizmirstiet izslēgt skaņu mobilajam telefonam.
- Sekmīgai sarunai palīdzēs jūsu pozitīva attieksme, atvērtība un patiesa interese!
Kā ģērbties, dodoties uz darba interviju?
Pirmais iespaids ir ļoti svarīgs, tāpēc:
- Apģērbam, apaviem, matiem un nagiem jābūt tīriem un koptiem. Pirms doties uz interviju, nostājieties pie spoguļa un pats sev pajautājiet: „Vai es ar šādu cilvēku gribētu sadarboties? Vai es izraisu uzticību un radu par sevi kā nopietna speciālista priekšstatu?”
- Sievietēm būtiski izvairīties no pārlieku caurspīdīga vai vaļīga apģērba, piemēram, atkailināta vēdera, pleciem, dekoltē un izteikta mini.
- Ierobežojiet vēlmi izrotāties! Pietiks ar pāris neuzkrītošām rotaslietām. Tāpat vēlams izņemt pīrsingu un apslēpt tetovējumus. Jo īpaši, ja darbs saistīts ar klientu apkalpošanu, uzņēmuma pārstāvēšanu sabiedrībā, tāpat viesmīlības jomā.
- Ar mēru lietojiet kosmētiku, jo īpaši smaržas. Dezodorantu gan – obligāti. Vīriešiem – rūpīgi noskujieties!
Acu kontakta nozīme darba intervijā
Atbildot uz jautājumiem, lūkojieties uz intervētāju. Ja ir grūtības noturēt ilgstošu acu kontaktu, varat pārmaiņus lūkoties uz, piemēram, intervētāja degunu.
Ķermeņa valoda darba intervijā
- Runājot centieties izvairīties no plašas žestikulācijas un nekontrolētas rīcības (pildspalvas košļāšana vai intervētāja vizītkartes ņurcīšana).
- Krēslā sēdiet taisni, neizgāžoties un nešūpojoties.
- Neatbalstiet zodu rokās, kas var norādīt uz intereses trūkumu vai garlaicību.
No kā vajadzētu izvairīties darba intervijā?
- No familiaritātes, intervētāja uzrunāšanas uz „Tu” (ja vien par šādu uzrunas formu nevienojaties sarunas sākumā).
- No pārāk klusas vai pārlieku skaļas runāšanas.
- No izvairīšanās sniegt konkrētas atbildes, runāšanas aplinkus vai aprautām atbildēm (tikai „jā” vai „nē”).
- No vārdu plūdiem. Darba devējs novērtēs aizrautību un entuziasmu, tomēr sagaida konstruktīvas un tiešas atbildes. Dažkārt kandidāti aizrunājas tik tālu un šķērsām, ka nākas atgādināt, par kādu tēmu saruna uzsākta.
- No asas reakcijas un kareivīgas savas taisnības aizstāvēšanas. Dažkārt intervētājs uzdod provokatīvus jautājumus, lai pārbaudītu jūsu rīcību nekomfortablā vai pat stresa situācijā, tāpēc šeit būtiskākā ir spēja saglabāt mieru un sniegt konstruktīvu, pārdomātu un pieklājīgu atbildi.
- No žargonvārdu vai specifiskas profesionālas leksikas lietošanas, ko intervētājs var nesaprast.
- No iepriekšējā darba devēja vai kolēģu noniecināšanas vai apmelošanas.
- No pārspīlējumiem un meliem. Tie agri vai vēlāk nāks gaismā!
- No košļājamās gumijas, sūkājamās konfektes u.c. lietošanas.
- No sejas, matu, pulksteņa, apģērba detaļu nevajadzīgas aizskaršanas (tipiski – matu virpināšana, zoda braucīšana, deguna urbināšana/ kasīšana vai spēlēšanās ar mobilo telefonu).
- No priekšmetu aizskaršanas uz intervētāja galda.
Sarunas noslēgumā noskaidrojiet, kādā veidā un formā varat gaidīt atbildi!
Citāda darba intervija
Lai novērtētu kandidātu profesionalitāti un personības atbilstību uzņēmumam un konkrētai pozīcijai, dažkārt interviju veids atšķiras no ierastās viens-pret-viens sarunas.
Grupas darba intervija
Tajā parasti piedalās 3-6 kandidāti, kuri pretendē uz vienu pozīciju vai vairākām viena profila vakancēm uzņēmumā. Visbiežāk tā tiek veidota kā grupas darbs vai diskusija par kādu konkrētu jautājumu, saistītu ar pozīciju vai uzņēmumu, uz kuru pretendējat. Grupas intervijā tiek vērtētas jūsu komunikācijas spējas, prasme argumentēt savu viedokli, uzsākt un veidot sadarbību ar līdz šim nepazīstamiem cilvēkiem, uzklausīt citus. Nereti tiek pārbaudītas zināšanas un prasmes kādu funkciju veikšanai.
Lai grupas intervijā parādītu sevi no labākās puses, būtiski ir piedalīties un iesaistīties, nepaliekot malā, kā arī nebaidīties korekti paust savu viedokli.
Grupa dažkārt sagaidāma no otras – potenciālā darba devēja vai intervētāju puses, un to dēvē parpaneļinterviju (panel interview), un tajā var piedalīties no diviem līdz pat pieciem vai pat vairāk intervētājiem.
Situācijas izspēle, kur intervētājs piedāvā kandidātam iejusties konkrētā situācijā un sniegt savu redzējumu tās risinājumam. To nereti iekļauj gan tradicionālajā, gan grupas intervijā ar mērķi pārbaudīt kandidāta spēju izvirzīt prioritātes un neapjukt.
Šoka jautājumi paredzēti, lai pārbaudītu kandidāta stresa noturību un arī attapību. Tie var būt gan vienkārši jautājumi, kas šķietami izrauti no konteksta, it kā ir neloģiski un neiederas sarunas gaitā, gan provokatīvi, pat nepatīkami jautājumi. Saņemot šādu jautājumu, vēlams neizrādīt savu apjukumu, sašutumu un neapvainoties, bet mēģināt rast pēc iespējas korektāku atbildi.
Lai kā arī būtu izvērsusies intervija, vienmēr pieklājīgi atsveicinieties un pasakieties par pozitīvo tikšanos! Jo katra jauna pieredze taču tuvina Jūs mērķim!
Karjeras ceļvedis