Profesijas. Personāla atlases speciālists
Par šo profesiju tās darba rezultātiem, līdzīgi kā mārketingu, nereti viedoklis ir visiem. Redzot šo darbu tikai virspusēji, šķiet – kas gan sarežģīts – uztaisi sludinājumu un papļāpā ar kandidātiem. Un vadītāji ar šādu attieksmi un domāšanu visbiežāk personāla atlasi uztic sekretārei… Mūsdienās reālajā biznesa vidē aina gan paveras mazliet citāda. Un diemžēl redzam uzņēmumus, kur šai vietā nav īstais cilvēks. Izvērtēsim, kādas kompetences un kāpēc ir svarīgas personāla atlases speciālistam.
1. Pārdošanas prasmes. Būsim godīgi – tikai daži uzņēmumi Latvijā var lepoties ar titulu „iekārots darba devējs”, un, cerams, nedzīvojat ilūzijās, ka „mans uzņēmums ir tik lielisks, ka visi strādāt-gribētāji drūzmējas pie namdurvīm ar rokās trīcošiem CV”. Arī potenciālais darbinieks vērtē un izvēlas savu darba vietu. Gluži tāpat, kā mēs vērtējam un izvēlamies viņus. Un personāla speciālistam jābūt spējīgam pārliecinoši un pamatoti argumentēt, kāpēc tieši šis uzņēmums būtu labākā izvēle, un kādas iespējas kandidātam tajā paveras. Šodien abām pusēm jādejo vienlīdz sparīgi, īpaši, ja ir ambīcijas piesaistīt pērles, zvaigznes un cita veida spīdošus profesionāļus.
2. Spēja dibināt un veidot attiecības. Viens ir spēja intervēt cilvēkus. Jau kas cits – veidot ar kandidātiem abpusēji atlātas un draudzīgas attiecības. Esot uzņēmuma vēstnesim sabiedrībā, ne tikai uzrunājot atsevišķus speciālistus konkrētu atlases projektu ietvaros, bet veidojot plašu kontaktu loku.
3. Spēja uztvert, apstrādāt un analizēt lielu informācijas apjomu. Mūsdienu pārblīvētās informācijas laikā šī ir viena no būtiskākajām kompetencēm praktiski jebkuras jomas un līmeņa speciālistam. Tāpat personāla atlasē pietiekami labi jāpārzina aktuālais dažādās nozarēs, tendences darba tirgū, dažāda līmeņa profesionāļu prasības, motivatori, atalgojuma un citi faktori.
4. Spēja domāt globāli un konceptuāli cieši saistīta ar attiecību veidošanu ilgtermiņā. Īsi domājošs atlases speciālists meklē darbinieku konkrētai pozīcijai, pārcilā CV, veic zvanus un ir priecīgs par rezultātu – aizpildītu vakanci. Bet, vai jūsu atlases cilvēks saredz šī piemeklētā darbinieka iespējamo karjeras ceļu uzņēmumā un spēj konsultēt šī darbinieka vadītāju, kā strādāt, motivēt, apmācīt šo darbinieku, lai viņa pienesums ilgtermiņā būtu ar augšupejošu līkni?
5. Komunikācijas prasmes, jo īpaši – spēja sadzirdēt. Klausīties un dzirdēt ir divi dažādi vārdi ar atšķirīgu nozīmi. Bet personāla atlases cilvēkam jāspēj saklausīt arī skaļi nepateiktais, intervijas beigās „uzzīmējot” trāpīgu psiholoģisko portretu.
6. Spēja konsultēt, kas kritiska tieši atlases kompāniju profesionāļiem. Mēs zinām, ka klientam tikpat būtiska kā atbilstoša darbinieka piemeklēšana ir arī svaiga informācija par to, kas notiek darba tirgū!
7. Mednieka instinkts. Bez jokiem. Arī mēs šad tad esam iekūlušās jokainās situācijās, piemēram, skolas vecāku sapulcē saprotot, ka bez bērna atzīmēm aktīvi interesējamies arī par pārējo vecāku darba vietām un amatiem… Tāda dabiska interese, pēc kuras var atpazīt īstu galvu mednieku (headhunter).
8. Atvērtība, atklātība un draudzīga attieksme apvienojumā ar smalku takta izjūtu un spēju saglabāt konfidencialitāti. Jo vairāk kandidāts uzticas savam karjeras konsultantam (ja kā tādu uztver personāla atlases speciālistu), jo sekmīgāka veidojas sadarbība un konsultants var labāk pārstāvēt viņa karjeras intereses darba tirgū.
Pat nav būtiska šo kompetenču secība, jo svarīga ir katra no tām. Materiāla tapšanā esam smēlušās gan no mūsu ikdienas pieredzes, gan no “galvu mednieku” publikācijām un blogiem visā pasaulē.